Początkujący biegacze narażeni są na różne kontuzje i urazy. Najczęściej są to przeciążenia stawów kolanowych. Problem zwykle dotyczy ludzi uprawiających aktywność sezonowo. „Ktoś kto siedział do tej pory za biurkiem i nagle zimą jedzie na narty albo dopiero wiosną zaczyna się ruszać. Zalecam regularny wysiłek przez cały rok” – radzi w rozmowie z Ewą Kwaśny, fizjoterapeuta sportowy Maciej Popiołek.

Bieganie to wprawdzie bardzo prosta aktywność fizyczna, ale mocno obciąża nasz układ mięśniowy i szkieletowy. Początkującym biegaczom brakuje doświadczenia. Nie wiedzą jaka intensywność jest dla nich odpowiednia. Najlepiej zaczynać od marszobiegu i stopniowo wydłużać ten dystans, a wcześniej warto wybrać się na siłownie i poćwiczyć pod okiem trenera - mówi Maciej Popiołek, fizjoterapeuta sportowy.

W rozmowie z Ewą Kwaśny, nasz ekspert radził również, by pić dużo wody i nie jeść ciężkostrawnych posiłków przed bieganiem.

Fizjoterapeuta zwracał także uwagę na podłoże, po którym biegamy. Początkującym nie polecam biegania po asfalcie, tylko po miękkim i równym podłożu. Bardziej zaawansowani mogą zmieniać rodzaj podłoża. Bieganie np. w lesie po nierównym terenie przygotuje nasze stawy na obciążenia - tłumaczy Maciej Popiołek.

Ostry ból, kłocie w okolicach stawów, które pojawia się podczas wysiłku powinno skłonić nas do wizyty u fizjoterapeuty - dodaje.

A jaki wysiłek fizyczny poleca nasz ekspert przed snem?

"Większość z nas ma "kaloryfer" schowany pod tkanką tłuszczową"

Czego objawem może być ból ud przy wchodzeniu po schodach, w jakiej najlepiej pozycji spać i na czym polegają ćwiczenia aerobowe? Między innymi takie pytania pojawiły się podczas wideoczatu z fizjoterapeutą sportowym, Maciejem Popołkiem.

Jeżeli chcemy sobie wyrzeźbić mięśnie brzucha, powinniśmy zacząć od wizyty u dietetyka. Większość z nas posiada "kaloryfer" mniej lub bardziej rozwinięty, jednak nie widać go z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej - twierdzi Maciej Popiołek.

Ekspert cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" radził również, by rozgrzewkę przed biegiem rozpoczynać truchtem trwającym od 5 do 10 minut. Może to być też jazda na rowerze w bardzo spokojnym tempie. Dodatkowo zalecałbym wzmacniać mięśnie odpowiadające za stabilizację kręgosłupa lędźwiowego. W trakcie biegu mięśnie te stworzą wtedy rodzaj "gorsetu" zabezpieczającego przed kontuzjami - dodaje.

Fizjoterapeuta przypomina też, że tuż przed snem powinniśmy unikać intensywnego wysiłku jak np. squash, gdyż będzie nam wtedy trudniej zasnąć. Polecałbym raczej spokojny bieg, trucht, spacer, pływanie, czy jazdę na rowerze.

Inne pytania na jakie odpowiadał nasz ekspert:

Czy po operacji przepukliny można powrócić do ćwiczeń mięśni brzucha?

Czy Aerobiczna Szóstka Weidera jest skuteczna?

Czego objawem może być ból ud przy wchodzeniu po schodach?

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Czy są naukowe dowody na skuteczność osteopatii?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj: