Wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów może szkodzić naszemu zdrowiu na jeszcze jeden, nieznany wcześniej sposób. Badacze z Oregon State University odkryli, że kwasy tłuszczowe mogą wiązać w krwiobiegu istotną dla naszego zdrowia witaminę E i ograniczać jej poziom w tkankach, gdzie jest potrzebna. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "American Journal of Clinical Nutrition".

Praca wpisuje się w debatę na temat właściwych rekomendacji dietetycznych dla witaminy E, określenia ilości jaka jest niezbędna dla naszego zdrowia. Wiemy o istotnym znaczeniu witaminy E dla ścian tętnic, mózgu, wątroby, zdrowia oczu i skóry. Lekarze wskazują też na istotne dla poprawnego działania innych tkanek działanie przeciwzapalne, związane z usuwaniem szkodliwych wolnych rodników. Wygląda jednaki na to, że nie u wszystkich witamina E wchłania się tak samo.

Badania prowadzone z udziałem 41 ochotników, kobiet i mężczyzn w różnym wieku pokazały, że wchłanianie nie zależy od płci i wieku. Zauważono natomiast, że to jak długo witamina pozostaje w krwiobiegu istotnie zależy od poziomu lipidów. Im jest wyższy, tym rozpuszczona w nich witamina trudniej się wchłania. Co więcej, wygląda na to, że nawet w sprzyjających warunkach do tkanek trafia nie więcej, niż 24 procent spożywanej w postaci warzyw, czy olejów roślinnych witaminy. To znacznie mniej, niż dotąd myślano. Poprzednie badania wskazywały bowiem na wchłanianie na poziomie ponad 80 procent.

Osoby z podwyższonym poziomem lipidów we krwi mogą być bardziej narażone na procesy zapalne - mówi współautorka pracy Maret Traber. Niemal każda tkanka naszego ciała jest narażona na niekorzystne działanie wolnych rodników i związany z tym oksydacyjny stres. By z nim walczyć potrzebują witaminy E, która jednak w pewnych warunkach pozostaje związana w osoczu krwi i nie trafia tam, gdzie jej potrzeba - dodaje.

Badacze pokazują, że witamina E w krwiobiegu nie jest całkowicie bezużyteczna, zapobiega bowiem utlenianiu zarówno dobrego, jak i złego cholesterolu, trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że u osób z podwyższonym poziomem lipidów we krwi, może nie pełnić swej roli w ochronie przed procesami zapalnymi tak, jak tego oczekujemy. Niektórzy eksperci sugerowali, że rekomendowana w USA dawka witaminy E może zostać obniżona, zdaniem Maret Traber, właśnie w związku z nowymi informacjami na temat wchłąniania powinna pozostać na obecnym poziomie 15mg dziennie.