Najsłynniejszy wodospad świata, Niagara, zabłyśnie 2 maja biało-czerwonymi barwami. W ten spektakularny sposób uczczony zostanie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ten niesamowity spektakl światła i wody rozpocznie obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario, Kanadzie.

W Dzień Flagi, 2 maja, równo o godz. 22:00 wodospad Niagara - jeden z najbardziej rozpoznawalnych naturalnych symboli na świecie - zostanie podświetlony biało-czerwonymi barwami. Iluminacja widoczna będzie zarówno z kanadyjskiej, jak i amerykańskiej strony.

To nie tylko hołd dla narodowych symboli, ale także inauguracja Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ontario, największej prowincji Kanady.

Magdalena Pszczółkowska, Konsul Generalna z Toronto, podkreśla, że będzie to wyjątkowe widowisko, które zjednoczy Polaków i Polonię w tym szczególnym dniu.

Na miejscu obecni będą przedstawiciele polskiej dyplomacji, członkowie Polonii, a także specjalny wysłannik RMF FM. Jego relacje usłyszycie w Faktach RMF FM, a na naszej stronie będziecie mogli zobaczyć spektakularne zdjęcia i filmy zrobione przez Pawła Żuchowskiego.

Wydarzeniu z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Toronto patronuje radio RMF FM. Przypomnijmy, że Niagara także rok temu 2 maja została podświetlona biało-czerwonymi barwami. Podobnie było z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

W Kanadzie mieszka około miliona osób pochodzenia polskiego, z czego ponad 600 tysięcy w Ontario. Dzień Flagi będzie obchodzony także przez amerykańską Polonię, z organizacją biało-czerwonego wydarzenia w Buffalo, Nowy Jork.

Ambasador RP w Kanadzie dla RMF FM

Korespondent RMF FM Paweł Żuchowski o Miesiącu Dziedzictwa Polskiego rozmawiał również z Witoldem Dzielskim, ambasadorem RP w Kanadzie. Miesiąc ten będzie obchodzony przez cały maj, w całej Kanadzie.

Jak zaznacza ambasador, "wiele budynków w Kanadzie będzie podświetlonych w nasze barwy".

2 maja polska flaga wciągnięta zostanie po raz pierwszy w historii na maszt przed parlamentem Kanady, w miejscu, które jest symboliczne dla Kanadyjczyków - podkreślił rozmówca naszego korespondenta.