Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie skandalu szczepionkowego. Śledczy mają wyjaśnić, czy podanie pacjentom niewłaściwie przechowywanych szczepionek mogło narazić ich życie i zdrowie na niebezpieczeństwo.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie skandalu szczepionkowego. Śledczy mają wyjaśnić, czy podanie pacjentom niewłaściwie przechowywanych szczepionek mogło narazić ich życie i zdrowie na niebezpieczeństwo.
Będzie śledztwo ws. szczepionek. Były przechowywane niezgodnie z zasadami. Zdjęcie ilustracyjne /Karolina Michalik /RMF FM

Prokuratorzy będą musieli ustalić, ile dzieci zostało zaszczepionych preparatami, które były przechowywane poza lodówką. Wiadomo, że do takich przypadków miało dochodzić w woj. lubuskim.

Śledczy będą też sprawdzać jaki wpływ na zdrowie pacjentów miało podanie im preparatów, które powinny trafić do utylizacji.

Resort zdrowia uspokaja, że mimo przerwania tak zwanego łańcucha chłodniczego, szczepionki nie są niebezpieczne, a badania na ten temat zlecała Światowa Organizacja Zdrowia.

Już w poniedziałek Prokuratura Krajowa informowała, że w związku z informacjami o szczepionkach przechowywanych w niewłaściwych warunkach zostanie wszczęte śledztwo dotyczące narażenia pacjentów na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Poinformowano też, że sprawa trafi do wydziału ds. błędów medycznych Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Zawiadomienia w tej sprawie wpłynęły od wojewody lubuskiego i lubuskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Szczepionki powinny zostać zutylizowane

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał o przypadkach podawania, również noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane. Preparaty były przechowywane w niewłaściwej temperaturze (gazeta podała, że najczęściej takie sytuacje mają miejsce po burzach i wichurach, kiedy następują przerwy w dostawie prądu). Według "DGP" takich przypadków jest co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Problem dotyczył m.in. szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, gruźlicy i ospie wietrznej.

Według naszych ustaleń, szczepionki, które zostały użyte, są całkowicie bezpieczne dla pacjentów, nawet mimo przerwania łańcucha chłodniczego - zapewnił jeszcze w poniedziałek wiceminister zdrowia Marcin Czech.

(ug)