W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmujemy się grypą. Na pytania dotyczące tego wirusa będzie odpowiadał na ekspert, dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor do spraw lecznictwa szpitala MSWiA w Krakowie. Na pytania będzie czekał w środę pod numerem telefonu 12 2 000 010 między 11:00, a 13:00. Od 13:00 będzie też można zadać pytanie naszemu ekspertowi na wideoczacie.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Pytanie: Witam serdecznie, na każdym kroku zalewają nas informacje o rożnych " koniecznych" suplementach, które powinniśmy zażywać, aby dbać o swoje zdrowie. Skąd mam wiedzieć co wybrać, które suplementy są sprawdzone, a które to kolejne wyciągacze naszych pieniędzy?

Dr Krzysztof Czarnobilski, specjalista chorób wewnętrznych: Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie naszej codziennej diety. Wyprodukować go może praktycznie każdy. Przed dostaniem się do sprzedaży należy jedynie powiadomić Główny Inspektorat Sanitarny. Takie preparaty - w przeciwieństwie do leków - nie przechodzą badań klinicznych.

Problem z suplementami diety polega przede wszystkim na tym, że zawierają one substancje aktywne, ale dawka takiej substancji nie zawsze jest znana. Przykładowo, zażycie jednej kapsułki z beta-karotenem równa się zjedzeniu sześciu kilogramów marchewki.

Wiele popularnych preparatów wielowitaminowych przyjmowanych przez osoby prawidłowo odżywione nie przynosi korzyści, a zażywane w nadmiarze mogą prowadzić do dolegliwości żołądkowych.

Dobierajmy więc suplementy diety zgodnie ze wskazaniem lekarza i w odpowiednich dawkach. Zazwyczaj wystarcza aktywny tryb życia i zdrowa dieta, jedzenie świeżych owoców, produktów bogatych w białko i błonnik. To, co jemy zawiera wystarczającą ilość witamin i mikroelementów.