W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W chorobie Hashimoto dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Efektem jest przewlekłe zapalenie tarczycy, powoli przez lata niszczące ten gruczoł. Endokrynolog, dr Monika Buziak-Bereza tłumaczy co wpływa na hormon tarczycy (TSH) u chorych na Hashimoto.

Pytanie: Mam zdiagnozowaną od kilku lat chorobę Hashimoto, mam pytanie czy sytuacja stresujące mogą mieć wpływ na wzrost wskaźnika TSH? Bardzo mi się podniósł od momentu kiedy mam stresujące sytuacje w pracy ze swoim przełożonym?

Dr Monika Buziak-Bereza: Nie tylko stres, ale wiele innych czynników jak np.:  naturalny przebieg choroby, suplementy diety, inne leki, zmiana ciężaru ciała, czy poziomu aktywności fizycznej może wpłynąć na zmianę zapotrzebowania na hormony tarczycy. Monitorowanie stężenia TSH co 3-6 miesięcy u pacjenta z rozpoznaną i leczoną chorobą Hashimoto pozwala na decyzję o ewentualnej korekcie dawki l-tyroksyny, po przeanalizowaniu i uwzględnieniu przez lekarza wszystkich możliwych czynników, które mogły mieć wpływ na otrzymany wynik TSH.



Za pośrednictwem portalu "Twoje Zdrowie" czytelnicy mogą zadawać pytania naszym specjalistom. Można to zrobić na podstronie "Pytania i odpowiedzi".