Ekspert ostrzega: Coraz więcej młodych kobiet choruje na raka piersi

Środa, 14 października 2015 (12:55)

"Obserwujemy coraz więcej młodych kobiet z rakiem piersi, stąd tak naprawdę uważamy, że kobieta w zasadzie od momentu, kiedy wchodzi w okres dorosłości, kiedy kończy okres pokwitania powinna być przez lekarza uświadomiona o konieczności regularnych badań piersi, czy to w postaci samobadania, czy to w postaci badania przez lekarza w trakcie wizyt kontrolnych" - mówi w rozmowie z RMF FM onkolog, doktor Paweł Basta z Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Piersi w Krakowie.

Ewa Kwaśny: Badanie piersi to jest podstawa - a jakie inne badania powinnyśmy robić?

Paweł Basta: Powinniśmy pamiętać, że w obecnych czasach dysponujemy znakomitą diagnostyką obrazową, która nam bardzo pomaga w rozpoznawaniu groźnych schorzeń piersi, w tym raka piersi. W zależności od wieku, od budowy piersi, rekomendowanymi badaniami tutaj są mammografia piersi i ultrasonografia piersi.

USG dla młodych kobiet, mammografia dla starszych?


Tak, możemy przyjąć takie uproszczenie, że mammografia jest badaniem dedykowanym dla kobiet, które mają budowę piersi w przewadze tłuszczowej, a więc dla kobiet starszych, natomiast ultrasonografia jest dla kobiet młodszych, u których piersiach przeważa tkanka gruczołowa. Natomiast musimy pamiętać, że to nie jest regułą, także zazwyczaj my, jako lekarze, zazwyczaj staramy się łączyć te dwie metody, wówczas uzyskujemy najlepsze wyniki diagnostyczne.

W jakim wieku powinnyśmy robić badania?

Zasadniczo rak piersi pojawia się tym częściej im kobieta jest starsza, stąd uważamy, że zdecydowanie w wieku od 50. roku życia, te badania powinny mieć charakter bardzo regularny. Aktualnie w naszym kraju jest funkcjonujący program badań przesiewowych, w którym każda kobieta, która ukończyła 50. rok życia może bez żadnego skierowania raz na dwa lata wykonać mammografię. Natomiast oczywiście ten próg 50 lat nie jest taką granicą, poniżej której ten nowotwór się nie pojawia albo pojawia się rzadko. Obserwujemy coraz więcej młodych kobiet z rakiem piersi, stąd tak naprawdę uważamy, że kobieta w zasadzie od momentu, kiedy wchodzi w okres dorosłości, kiedy kończy okres pokwitania powinna być przez lekarza uświadomiona o konieczności regularnych badań piersi, czy to w postaci samobadania, czy to w postaci badania przez lekarza w trakcie wizyt kontrolnych. I oczywiście jest idealnie, kiedy te badania są uzupełnione przez badania ultrasonografem.

Po 50. roku życia badania mammografia na przykład, która nie jest obojętnym badaniem, raz na rok, raz na dwa lata?

Właśnie ponieważ ona nie jest obojętnym badaniem, niesie ze sobą pewną dawkę promieniowania jonizującego, ponadto nie jest badaniem przyjemnym, co kobiety często nam wypominają, kiedy je kierujemy na te badania, staramy się też, aby nie były ona zbyt często, aby częstość tego badania była w miarę optymalna, stąd ten okres dwuletni - raz na dwa lata.

Pojawia się rak piersi - na jakie nowoczesne metody leczenia możemy liczyć?

Pomimo stale obserwowanego wzrostu częstości zachorowania na ten nowotwór, również w naszym kraju jest to nowotwór, który - można powiedzieć - cechuje się bardzo szybkim tempem narastania nowych przypadków, natomiast coraz lepiej udaje nam się tę chorobę kontrolować, coraz więcej kobiet udaje nam się wyleczyć. Przede wszystkim z pomocą przychodzi nam tutaj leczenie skojarzenie, czyli staramy się łączyć rożne metody walki z ta chorobą, leczenie chirurgiczne, leczenie systemowe w postacie chemio- immunoterapii czy hormonoterapii oraz  radioterapii. Takie skojarzone leczenie takie skutkuje tym, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium udaje się praktycznie w 85 proc. - 90 proc. przypadków wyleczyć.

Nawet jeżeli to jest złośliwy guz?

Nawet jeżeli to jest złośliwy guz.

(abs)

Artykuł pochodzi z kategorii: Paweł Basta - onkolog

Ewa Kwaśny

Paweł Basta