Regularne jedzenie jest kluczem do sukcesu

Wtorek, 19 grudnia 2017 (19:16)

Wystarczyłaby kilkunastogodzinna przerwa w jej pracy, a większość naszych narządów zostałaby zatruta. Mowa o największym narządzie w naszym organizmie, czyli o wątrobie. O tym, jak o nią dbać, będziemy mówić w przedświątecznym cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”.

Wątroba to bardzo ważny narząd, bo jest "odtruwaczem". Dbanie o wątrobę polega na odpowiedniej diecie. Bardzo szkodzą jej leki w nadmiarze, alkohol i ciężkostrawna dieta - wymienia profesor Alicja Chybicka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jak dodaje, rozpoznanie chorób wątroby nie jest łatwe. Trudno jest odróżnić niedomogę żołądka czy jelit, od problemów z wątrobą. Może pojawić się zła tolerancja pokarmów, odbijanie, wymioty czy złe samopoczucie. Rozpoznanie, czy problem dotyczy wątroby wymaga zwykle wykonania panelu badań u lekarza, które wykluczą inne schorzenia z zakresu przewodu pokarmowego. Szanujmy swoją wątrobę, bo jeśli doprowadzimy do tego, że ona zniszczy się i będzie marska, to dojdzie do zamiany komórek pracujących wątroby we włókno, albo co gorsze w tłuszcz. Wtedy te komórki nie będą nam pomagać, nie odtrują nas. Pamiętajmy też, że wątroba produkuje żółć, która pozwala trawić prawidłowo pokarmy, przede wszystkim tłuszcze - dodaje profesor Chybicka.

Gdy problem będzie poważny, mogą wystąpić takie powikłania jak żółtaczka, obrzęki i opuchlina całego ciała. We wczesnym stadium są to zwykle dyskretne niestrawności i trudności po zjedzeniu ciężkostrawnych pokarmów. To dotyczy wielu osób, które leczą się ziółkami. A tak naprawdę wymaga to poważniejszych badań - dodaje profesor Chybicka. 

"Wątroba będzie nam wdzięczna, jeżeli będziemy jeść lekkostrawnie"

Jedzmy regularnie i w małych porcjach, a dzięki temu nasza wątroba będzie lepiej funkcjonować. To jest klucz do sukcesu - podkreśla Katarzyna Kowalcze. Przeciwskazane produkty dla wątroby to ciężkostrawne, smażone produkty, wędzone i pikantne potrawy, które zawierają dużo tłuszczu. Nawet jeżeli ten tłuszcz jest zdrowy, na przykład z ryb lub orzechów, ale jest w nadmiarze, wątroba może się zbuntować. Może tak się stać też wtedy, gdy mamy nadwagę - tłumaczy. Może to doprowadzić do stłuszczenia wątroby. Powinniśmy zadbać o lekkostrawną dietę z dużą ilością surowych warzyw. To jest klucz, który pozwala naszej diecie zregenerować się.

Jak na wątrobę wpływa dieta?

Restrykcyjna dieta, gdy dostarczamy mniej kalorii organizmowi działa na wątrobę z jednej strony dobrze, bo mamy mniej metabolitów jednorazowo. Z drugiej strony, cały organizm nie bardzo umie sobie z tą dietą poradzić i to nie jest dobre. Nagłe schudnięcie też nie sprzyja naszemu organizmowi. Najlepszy jest systematyczny, regularny spadek masy ciała - pół kilograma tygodniowo. Jest bezpieczniejszy dla naszej wątroby - dodaje doktor Kowalcze. 

Co dorzucić do śniadania z myślą o wątrobie?

Dorzućmy do naszych posiłków warzywa liściaste, orzechy włoskie i dobrej jakości oleje i oliwy. W tych źródłach pokarmowych jest najwięcej kwasów Omega 3, a one dobrze pomagają wątrobie regenerować się choćby po przyjmowaniu zbyt dużej ilości leków - mówi doktor Kowalcze. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza z podwyższonym stężeniem trójglicerydów wywołanym przez słodycze i alkohol. Tych nieprawidłowości nie czujemy, taki problem nie daje żadnych objawów, zobaczymy je dopiero w badaniach biochemicznych, bez innych objawów. Specjaliści radzą, że z myślą o wątrobie w czasie świąt nie powinniśmy obciążać naszej wątroby smażonymi i odgrzewanymi potrawami. Jeśli to możliwe, jedzmy częściej, ale mniejsze porcje. Unikajmy też zbyt dużej ilości alkoholu. Lampka czerwonego wina to odpowiednia dawka, także ze względów kardiologicznych - podkreśla doktor Kowalcze. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Wątroba

Michał Dobrołowicz