Szacuje się, że na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc cierpi już 2 miliony Polaków. Tymczasem trzy czwarte z nich nie ma postawionej diagnozy choroby i nic nie robi, by spowolnić jej rozwój. Kampania „Płuca Polski” ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat POChP.

zdj. ilustracyjne /Grafika RMF FM

Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Eksperci podkreślają, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stadium choroby. Jej podstawowymi objawami są: przewlekły kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie plwociny oraz duszność - początkowo podczas wysiłku, a później także w spoczynku.

Płuca chorego na POChP zachowują się jak nie do końca nadmuchany balon, ponieważ choroba polega na stopniowym zmniejszaniu się ich pojemności. Tak jak niecałkowicie nadmuchany balon nigdy nie uniesie się w powietrze lub zrobi to z ogromną trudnością, tak chory na POChP z powodu zmniejszonej pojemności płuc i towarzyszącej temu duszności wykonuje zwykłe dla osoby zdrowej czynności znacznie wolniej, a wielu nie jest w stanie wykonać w ogóle - wyjaśnia prof. Paweł Śliwiński, ekspert kampanii Płuca Polski.

Nieleczone lub źle leczone POChP szybciej prowadzi do niewydolności oddechowej, kiedy pacjent nie jest w stanie już oddychać samodzielnie lub jego oddychanie jest na tyle utrudnione, że nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na tlen. Wówczas musi być podłączony do respiratora (określanego też mianem sztucznego płuca).

POChP powoduje rocznie ok. 17 tysięcy zgonów w naszym kraju, ale liczby te są prawdopodobnie zaniżone.

Podstawowym, prostym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala wykryć POChP jest badanie spirometryczne.

Kampania Płuca Polski jest prowadzona pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Jej celem jest edukowanie społeczeństwa na temat POChP, która to choroba jest wciąż mało znana. Badanie przeprowadzone w ramach kampanii w listopadzie 2016 roku wykazało, że jedynie 40 proc. Polaków deklaruje, iż wie, co oznacza skrót POChP, ale rozwinąć go poprawnie potrafi już tylko 42 proc. z nich.

W ramach kampanii, 30 maja o godzinie 17.30 na Placu Defilad w Warszawie można będzie przy specjalnym stoisku wykonać bezpłatne badanie spirometryczne w kierunku POChP. Dla pierwszych 100 osób, które poddadzą się badaniu przewidziano też darmowy lot balonem widokowym nad stolicą.

(mc)