Jeżeli chcemy, aby nasze nerki były zdrowe przez długi czas, powinniśmy zadbać o dietę. Musimy pić dużo wody i unikać soli.

Zdjęcie ilustracyjne. /MKa /RMF FM
"Cichy zabójca", czyli choroby nerek

Schorzenia nerek rozwijają się powoli, często nie dają wyraźnych objawów, ale doprowadzają do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Choroby nerek dotyczą 4 milionów Polaków - wynika z największych w Polsce badań przesiewowych nerek NEFROTEST. Większość chorych nawet nie domyśla się, że ich... czytaj więcej

Picie wody to według specjalistów niezwykle istotny element dbania o nerki. Powinniśmy pić przy najmniej półtora litra wody dziennie, średnio zmineralizowanej - mówi Dorota Jesiołowska-Sołoducha, dietetyk z Olsztyna. Szkodliwe mogą być dla nas diety oparte na spożywaniu dużej ilości białka, którego nadmiaru powinniśmy unikać. Niestety wciąż mamy modę na takie diety, a one obciążają mocno nasze nerki - mówi Sołoducha.

Ważne jest zmniejszenie ilości sodu w diecie. Jeżeli już solimy, to najlepiej odrobinę na talerzu. Dziennie powinniśmy nie przekraczać łyżeczki soli, pamiętając, że jest ona również w produktach przetworzonych, m.in. wędlinach, pieczywie. Według dietetyków w walce z chorobami nerek pomagają m.in. marchew, która reguluje ciśnienie krwi, kalafior, który jest pomocny w walce z cukrzycą, cebula, która również obniża ciśnienie oraz czosnek, który zawiera przeciwutleniacze.

Oczywiście, aby mieć zdrowe nerki powinniśmy też pamiętać, że oprócz diety ważny jest aktywny tryb życia. Nerki lubią też ciepło, więc w chłodne dni dobrze się ubierajmy.

(mpw)