Według badań przesiewowych NEFROTEST, aż 4 miliony Polaków ma chore nerki. Co gorsza, część z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Różne schorzenia tego narządu mogą rozwijać się bardzo powoli i przebiegać prawie bezobjawowo.

Jeden narząd - różne schorzenia

Nerki, tak jak całe ciało człowieka podlegają starzeniu. Dlatego choroby nerek mogą pozostać niezauważone przez wiele lat, gdyż nie dają wyraźnych objawów. Trudno jest wyszczególnić jedną chorobę, gdyż często może być to zespół chorób i objawów.
Nerki w naszym organizmie pełnią rolę swoistych oczyszczalni. Każdego dnia przepływa przez nie kilkaset litrów krwi, a wszelkie toksyny i zanieczyszczenia są zatrzymywane i nie przedostają się do innych części organizmu. Jeżeli mamy zdrowe nerki, to nasze kości są mocne, mamy zachowaną równowagę kwasowo-zasadową i właściwy poziom sodu. Dzięki nerkom to co jest niepotrzebne jest wydalane z organizmu.

Jedną z najczęściej spotykanych chorób jest kamica nerkowa. To powstawanie kamieni w nerkach lub drogach moczowych, przez wytrącanie się związków chemicznych. Może to być spowodowane wadami budowy układu moczowego, czy skłonnościami dziedzicznymi.

Często występującym zespołem chorobowym jest tak zwany PChN, czyli przewlekła choroba nerek. Przez urologów jest diagnozowany, jeżeli nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek utrzymują się powyżej 3 miesięcy. Eksperci wskazują, że PChN można określić choroba cywilizacyjną.

Papierosy i starość - twój wróg

Symptomy choroby nerek mogą być często zlekceważone, gdyż rzadko są to ostre objawy. Jedne z pierwszych oznak, które mogą wystąpić, to zmęczenie, bezsenność, problemy z koncentracją, słabszy apetyt, obrzęki nóg i twarzy, czy częste oddawanie moczu. To co powinno nas zaniepokoić to krew w moczu. Jeżeli ją zauważymy, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza pierwszego kontaktu i zrobić podstawowe badania krwi i moczu.

Nerki często są odbiciem faktycznego stanu organizmu i tak jak on podlegają starzeniu. Dlatego na choroby z nimi związane szczególnie narażone są osoby starsze. Skłonności do złego funkcjonowania nerek mają też chorzy na cukrzycę i choroby związane z układem krwionośnym. Na nerki źle wpływa przyjmowanie środków przeciwbólowych i palenie papierosów.

Nerki lubią sport

Żeby uchronić swoje nerki przed chorobą i zachować je w dobrym stanie, powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia. To zapewni nam zbilansowana dieta zawierająca dużo warzyw i owoców, a mało soli i cukru. W dbaniu o nerki ważne jest też regularne uprawianie sportu i unikanie środków przeciwbólowych. W odpowiednim funkcjonowaniu nerek pomaga też wypijanie 2 litrów wody dziennie średnio zmineralizowanej. Powinniśmy też pamiętać o regularnych badaniach, zwłaszcza w przypadku, kiedy w rodzinie mamy skłonność do tego typu chorób.