Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra zdrowia o przekazanie informacji na temat sytuacji związanej z występowaniem bakterii New Delhi w polskich szpitalach i działań podejmowanych przez resort w tej kwestii.

RPD Marek Michalak poinformował ministra Konstantego Radziwiłła, że dotarły do niego niepokojące informacje na temat rosnącej liczby przypadków występowania zakażeń szpitalnych bakterią Klebsiella pneumoniae, nazwanej NDM-1 lub New Delhi (ang. New Delhi metallo-beta-lactamase-1).

Rzecznik wskazał, że najczęściej wskazywanymi źródłami zakażenia są pacjenci, możliwość transmisji przez środowisko szpitalne oraz przez ręce personelu szpitalnego.

RPD przypomniał, że w marcu tego roku pojawiały się pierwsze doniesienia  na ten temat, w szczególności w kontekście województwa mazowieckiego. Wskazywano wówczas, że w 2015 r. na Mazowszu stwierdzono 410 przypadków bakterii NDM, a w ciągu czterech kwartałów 2016 r. - 1398.

Michalak przypominał również, że w marcu szef MZ mówił, że od kilku lat obserwowana jest w Polsce narastająca liczba przypadków występowania bakterii, nie tylko na Mazowszu, lecz także w pozostałych częściach kraju i deklarował, że resort na bieżąco monitoruje sytuację i nie można mówić o epidemii.

Michalak zaznaczył, że Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie już w listopadzie 2015 r. nakazał szpitalom obowiązkowe wprowadzenie zaleceń Ministra Zdrowia i Konsultanta Krajowego ds. mikrobiologii lekarskiej.

Szpitale zostały wówczas zobligowane do przeprowadzania badań przesiewowych u pacjentów przy przyjęciu do szpitala, przestrzegania zasad izolacji pacjentów, zwiększenia natężenia kontroli wewnętrznych w tym zakresie oraz comiesięcznego raportowania danych epidemiologicznych do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych oraz bieżącego zgłaszania wszystkich pojedynczych przypadków i ognisk epidemicznych.

RPD podał, że raport opublikowany wiosną przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie wykazał, że w 2016 r. spośród wszystkich zgłoszonych przez szpitale patogenów alarmowych, zakażenie bakterią New Delhi - wcześniej niewystępującą na terenie województwa zachodniopomorskiego − stwierdzono w 10 przypadkach. Do maja 2017 r. szpitale z województwa zachodniopomorskiego nie zgłosiły zakażeń tą bakterią. 

Rzecznik przekazał, że problem występuje także w województwie podlaskim. Michalak poinformował, że w listopadzie br. w jednym ze szpitali klinicznych w Białymstoku wprowadzono ograniczenia w odwiedzinach. Ograniczenie dotyczy pięciu klinik szpitala i spowodowane jest właśnie obecnością bakterii New Delhi. Od lutego do marca 2017 r. w tym szpitalu zanotowano 43 przypadki takich zakażeń.

Bakterie NDM występują w szpitalach w całej Europie od 2009 r. Ich nazwa pochodzi od New Delhi, miasta w Indiach, w którym po raz pierwszy wykryto je w 2008 r.  Bakteria jest oporna na wiele antybiotyków.

(ag)