Grypa to najczęściej występująca wirusowa choroba zakaźna na świecie. Specjaliści ostrzegają, że nieleczona może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia opon mózgowych, a nawet do śmierci. Szczyt zachorowań przypada na luty.

Atakuje nas nie tylko wirus grypy. Jest ponad 400 wirusów, które mogą dawać objawy chorobowe dotyczące układu oddechowego - mówi w rozmowie z reporterką RMF MAXXX Eweliną Machacką - Urszula Posmyk, kierownik oddziału epidemiologii w opolskim sanepidzie. Jeżeli się hartujemy, odpowiednio się odżywiamy, przestrzegamy zasad higieny dotyczących mycia rąk, czy spożywania posiłków, zmniejsza się ryzyko, że zachorujemy.

Ubieranie się na popularną cebulkę zalecają zarówno lekarze, jak i styliści mody. Jest bardzo praktyczne. Wiadomo, że temperatura o 6, 7 rano jest zupełnie inna niż koło 13, czy 19. Ubierając się na cebulkę, zawsze możemy zdjąć jakąś warstwę, gdy jest nam za ciepło - dodaje Urszula Posmyk z opolskiego sanepidu.

Babcine sposoby, jak herbatki owocowe, soki, przetwory nie pomogą, gdy już doszło do infekcji. Wtedy lekarz musi nam przepisać leki przeciwwirusowe.

Specjaliści podkreślają, że nigdy nie jest za późno na zaszczepienie się przeciwko grypie. Ile kosztuje? W zależności od rodzaju szczepionki, zapłacimy od 20 do 40 złotych. Wprawdzie nie mamy wtedy gwarancji, że nie złapiemy wirusa, jednak przebieg choroby będzie znacznie łagodniejszy.

Jak przyznaje Ewa Kiljan, pielęgniarka z wałbrzyskiej przychodni. Chętniej szczepią się dorośli, a zwłaszcza seniorzy są bardziej świadomi zagrożenia wirusem. 70-cio, 80-latkowie, ciężej przechodzą infekcję ciężej niż młodsze osoby - mówi pielęgniarka.

(mc)