"Nie wyobrażamy sobie, by chorzy na cukrzycę byli pozbawieni możliwości leczenia, o którą walczyli latami" - apeluje do Ministerstwa Zdrowia Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Pacjenci proszą o dalszą refundację insuliny "Lantus" dla osób z cukrzycą typu drugiego. Insulina ta ma być refundowana do końca sierpnia: co dalej - nie wiadomo. Cukrzyca typu drugiego dotyczy w Polsce dwóch i pół miliona ludzi.

Trudna sytuacja cukrzyków. Boją się o refundację sprawdzonego leku, o którą walczyli ponad dekadę (zdjęcie ilustracyjne) /CHROMORANGE/DPA /PAP

Wygaszenie refundacji oznaczałoby dla wielu pacjentów konieczność dodatkowych wizyt kontrolnych u lekarza i stres związany najpierw z poszukiwaniem nowej terapii, a później z nauką obsługi nowego sprzętu do wstrzykiwania insuliny.

Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem, że insulina, której dotyczy apel, to jeden z najskuteczniejszych leków.

Cukrzyca jest bardziej wyrównana, czyli chory lepiej się czuje, lepiej funkcjonuje, nie rozwijają się powikłania - wyjaśnia.

Insulina ta jest refundowana dopiero od trzech lat. Pacjenci walczyli o nią ponad dekadę i nagle pojawia się groźba, że dostęp do tego sprawdzonego leku może zostać odebrany. Liczymy na to, że Ministerstwo Zdrowia wsłucha się w głos pacjentów. Naszym zdaniem istotne jest, żeby pacjenci mieli dostęp do jak największej liczby terapii - zaznacza Śliwińska.

W apelu opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Diabetyków podkreślono m.in., że "grupa naszych podopiecznych stosujących ten lek jest znaczna":

Cytat

Zawsze z radością przyjmujemy wszelkie zmiany dotyczące poszerzania dostępnych terapii dla pacjentów chorych na cukrzycę, zarówno typu 1 jak i 2, ale nie możemy się godzić na zabieranie pacjentom insuliny, o której refundację walczyli przez wiele lat. Tym bardziej, że grupa naszych podopiecznych stosujących ten lek jest znaczna
Fragment apelu opublikowanego na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Diabetyków


Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 września. Wstępną propozycję zmienionego wykazu preparatów i świadczeń refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikuje w drugiej połowie sierpnia.


(e)