Czy pies może wytropić, kiedy chory na cukrzycę powinien przyjąć insulinę? Okazuje się, że tak. Po Brytyjczykach, którzy szkolą psy w kierunku rozpoznawania chorób i stanów zagrażających życiu, zajęli się tym też polscy badacze. „Pies ma 10 tysięcy razy bardziej wrażliwy zmysł węchu, niż człowiek” – mówi w wywiadzie z naszym reporterem Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii.

Michał Dobrołowicz, RMF FM:  Czy psy faktycznie mogą działać jak detektory wykrywające choroby?

Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii: Tak, musimy zdać sobie sprawę z tego, że pies ma 10 tysięcy razy bardziej wrażliwy zmysł węchu, niż człowiek. Świat zapachów u psa jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Zmysł węchu jest silniejszy, niż inne zmysły u tego gatunku zwierząt. Zatem nie ma nic dziwnego w tym, że zwierzęta czują zapachy, których my nie czujemy. To może być wykorzystane w terapii wielu chorób, choćby do wykrywania i zapobiegania niebezpiecznej hipoglikemii u osób chorych na cukrzycę. W przebiegu różnych chorób możemy wydzielać zapachy, które przez nas są niewyczuwalne. Żeby zwierzę wyczuło taki zapach, musimy być odpowiednio przeszkolone.

Na czym takie szkolenie polega?

Na uwrażliwianiu na dany konkretny zapach i nauczeniu tego, żeby zwierzę komunikowało, że ten zapach wyczuwa.

Ma zareagować, jeśli ten zapach się pojawi?

Dokładnie tak.

Ten zapach jest wcześniej sztucznie wytwarzany w laboratorium i wtedy pies jest uczony?

Tak, to są konkretne próbki zapachowe, które się zwierzęciu prezentuje i ono po prostu wie, że na ten konkretny zapach ma reagować.

Jakiego typu choroby mogą wykrywać zwierzęta?

Przede wszystkim cukrzycę. To jest taki sztandarowy przykład. Nie chciałabym mówić o większej ilości chorób, dlatego że ja akurat jestem zwolenniczką medycyny opartej na dowodach ,czyli jeżeli czegoś nie wiemy na pewno, to posługujmy się tymi standardowymi metodami wykrywania i leczenia. Cukrzyca na pewno jest takim udowodnionym przypadkiem, że możemy zwierzęta, psy wykorzystywać właśnie do tego, że mogą nam pomóc wykryć ten stan.  

Pies może wtedy zaalarmować, że powinien pacjent wziąć insulinę?

Albo insulinę albo wręcz przeciwnie, czyli na przykład glukozę. To jest również śmiertelnie niebezpieczna sytuacja. Pies wyczuwa te substancje przez oddech i przez skórę.

Co robi taki pies, gdy wyczuje, że coś jest nie tak, że powinien zareagować?

Albo szczeka, albo trąca łapą, albo liże, różne są formy komunikacji. Często jest to kilka połączonych sposobów komunikacji. Ważne, żeby to było efektywne. Czasami, niestety postęp choroby jest bardzo gwałtowny, więc czasami zwierzę musi się posługiwać kilkoma metodami łącznie z lizaniem, pacaniem po twarzy albo szczekaniem, żeby zaalarmować też inne osoby w otoczeniu.

(ag)