Kłujący, rwący, piekący. Często nie do wytrzymania. Ból potrafi zamienić nasze życie w piekło. Gdy znamy jego przyczynę, w większości szpitali znajdziemy pomoc. Co w sytuacji, gdy wyniki badań są prawidłowe a ciągle boli? Wtedy musimy się udać do specjalistycznej poradni leczenia bólu.

Tabletka dobra na wszystko?

Gdy boli ząb czy głowa biegniemy do apteki po odpowiednią tabletkę. Często jest to jednak rozwiązanie na krótką metę. Długotrwałe przyjmowanie środków przeciwbólowych nie jest obojętne dla naszego organizmu. Może np. doprowadzić do osłabienia pracy nerek. Wiele z tych lekarstw zawiera kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), który uszkadza śluzówkę żołądka. Poza tym od takich tabletek łatwo się uzależnić. Powinny być zażywane w odstępie kilku godzin.

Z bólem do lekarza

Z bólem przewlekłym trzeba walczyć, ale tylko pod kontrolą lekarską. Nie ma uniwersalnego leku, który złagodzi ból nie przynosząc skutków ubocznych. Medycyna stara się znaleźć i wyeliminować przyczynę bólu, a nie tylko zadziałać na objawy. Zazwyczaj źródło większości dolegliwości wskażą podstawowe badania diagnostyczne. Na obrazie USG lekarze z łatwością dostrzegą zapalenie wyrostka robaczkowego. Bywa jednak, że nawet po wykonanej prawidłowo operacji, pacjent nadal skarży się na ból.

Specjaliści od bólu

Gdy standardowe badania nie wykażą przyczyny bólu, warto odwiedzić specjalistę, który potraktuje go jako samodzielną chorobę. W poradniach przeciwbólowych wykorzystuje się metody, które pomogą ustalić, co tak naprawdę boli. W leczeniu miejscowym można wyłączyć lub zablokować poszczególne nerwy. Niestety takie zabiegi wiążą się nieraz z bolesnymi zastrzykami.

Walczyć z bólem można również technikami mniej inwazyjnymi. Przykładowo zrosty pooperacyjne lub zwyrodnienia kręgosłupa, które mogą wywoływać dokuczliwy kłujący ból, można próbować rozmasowywać. W wielu dolegliwościach bólowych pomagają zabiegi laseroterapii, magnetoterapii lub krioterapii.