Bóle w plecach, czy w kolanie nie mają związku z pogodą - przekonują australijscy naukowcy. Opublikowane przez nich wyniki badań wskazują, że dostrzegamy związki między cierpieniem a niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tylko dlatego, że... powszechnie w istnienie takich związków wierzymy. Właśnie dlatego często wspominamy przypadki, gdy ból towarzyszył złej pogodzie, nie pamiętamy o tych, kiedy dawał nam w kość, gdy pogoda była ładna.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców George Institute for Global Health przy Uniwersytecie w Sydney wskazują, że zmiany pogody nie wpływają na objawy bólu pleców, czy ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów. W artykułach opublikowanych w czasopiśmie "Pain Medicine" i przyjętych do druku w czasopiśmie "Osteoarthritis and Cartilage" twierdzą, że nie da się potwierdzić związku między takimi objawami a zmianami pogodowymi, dotyczącymi temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza, czy siły i kierunku wiatru.

"Przekonanie o tym, że ból i zła pogoda idą w parze datuje się jeszcze z czasów rzymskich. Nasze badania wskazują jednak, że takie przekonanie bierze się stąd, że ludzie przywołują raczej te wspomnienia, które potwierdzają to, w co wierzą" - mówi prof. Chris Maher z George Institute for Global Health. "Ludzie są podatni na tego typu opinie i łatwo nam zrozumieć dlaczego zwracają szczególną uwagę na objawy pojawiające się w zimne i deszczowe dni, a nie pamiętają dni, kiedy ból pojawiał się przy ładnej i słonecznej pogodzie".

W badaniach uczestniczyło blisko 1000 osób skarżących się na bóle pleców i około 350 cierpiących na zwyrodnieniowe bóle w stawie kolanowym. Naukowcy porównywali dane na temat odczuwanych przez nich objawów z danymi pogodowymi przygotowywanymi przez Australian Bureau of Meteorology. Wyniki pokazały, że ból praktycznie nie ma związku ze zmianami temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza, kierunkiem wiatru, czy opadami. W wyższej temperaturze obserwowano nieco wyższe prawdopodobieństwo odczuwania bólu w dole pleców, ale nie była to różnica klinicznie znacząca.

Nowe dane potwierdzają wnioski z wcześniejszego badania, przeprowadzonego również przez naukowców George Institute i bardzo krytycznie przyjętego przez opinię publiczną, miedzy innymi w mediach społecznościowych. "Ludzie są absolutnie pewni, że złą pogoda pogarsza ich objawy, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić dodatkowe badania, w oparciu o nowe dane dotyczące bólu pleców i zwyrodnieniowej choroby stawów" - tłumaczy prof. Maher. "Nowe wyniki są praktycznie identyczne, jak poprzednie - między objawami bólu i niekorzystną pogodą nie ma absolutnie żadnego związku". 

Jak dodaje prof. Manuela Ferreira, która kierowała badaniami dotyczącymi bólu stawów, osoby cierpiące z powodu tych dolegliwości nie powinny brać pod uwagę zmian pogodowych, zamiast tego koncentrować się na innych czynnikach, które mogą mieć znaczenie dla pojawienia się tych objawów.