Sezon na borówki czas zacząć! To broń w walce z rakiem

Wtorek, 26 czerwca 2018 (18:29)

​Borówki będą w tym roku średnio o kilkadziesiąt groszy tańsze, niż przed rokiem - wynika z prognoz sadowników. W tym tygodniu rozpoczyna się sezon zbiorów tych owoców. Rocznie - polscy sadownicy - zbierają średnio ponad 16 tysięcy ton borówek, co daje nam 3. miejsce w Europie i 6. na świecie.

Susza nie dotknęła borówki amerykańskiej w takim stopniu jak choćby malin, ponieważ wszystkie plantacje towarowe są nawadniane - przekonuje w rozmowie z RMF FM Dominika Kozarzewska z Fundacji Promocji Polskiej Borówki. Standardowe opakowanie borówki wielkości 250 gramów będzie kosztować w tym roku około 4-5 złotych. Cena początkowo nieco spadnie, w miarę wchodzenia w pełnię owocowania, a potem zacznie rosnąć. Sezon na borówkę potrwa do połowy września. Za nami dziewięć trudnych miesięcy prac na plantacjach - dodaje. 80 procent polskiej borówki trafia na eksport. 

Owoce borówki działają przeciwnowotworowo

Lubisz owoce? Mamy dla Ciebie dobre informacje

Nawet o kilka tygodni dłużej niż przed rokiem, będziemy mogli sięgać po sezonowe owoce – przewidują sadownicy. "W tym roku sezon bardzo mocno przyspieszył, nawet o trzy tygodnie dla niektórych gatunków. Nasze rodzime czereśnie powinny być zbierane jeszcze przez miesiąc, do końcówki lipca.... czytaj więcej

Do najkorzystniejszych właściwości prozdrowotnych borówki należy ochrona przed nowotworami. Borówka jest skuteczna w profilaktyce antynowotworowej oraz jako wsparcie w leczeniu raka dzięki dużej zawartości antyoksydantów. Antyoksydanty hamują namnażanie się wolnych rodników przez co zapobiegają niszczeniu komórek - przekonuje Anna Radowicka, technolog żywienia i dietetyk. Jedzenie borówek zmniejsza też ciśnienie krwi, jest częścią profilaktyki chorób serca. Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia. Niestety, co czwarta osoba w Polsce ma nadciśnienie - dodaje.

Regularne spożywanie owoców borówki jest skutecznym wsparciem w leczeniu nadciśnienia, zarówno u osób dorosłych, seniorów, jak i u  dzieci. Przeprowadzone badania wskazują, że wprowadzenie nawet porcji w wielkości filiżanki do codziennej diety może pomóc w redukcji tego problemu. Naturalną zaletą borówki jest jej smak, dlatego w przypadku dzieci włączenie słodkiego, ale zdrowego owocu do listy ulubionych smakołyków nie powinno być problemem, a przynieść może bardzo pozytywne skutki - przekonuje.

Lekarze przywołują badania naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie oraz z University of East Anglia w brytyjskim Norwich, którzy przebadali grupę ponad 93 tysięcy kobiet w wieku 25 - 42 lata. Badanie polegało na tym, że w ciągu 18 lat uczestniczki musiały co cztery lata wypełniać ankiety, w których opisywały swoją dietę. W okresie badań w grupie uczestniczek zanotowano 405 zawałów serca. Jak wyliczyli badacze, kobiety, które jadły najwięcej borówek (borówka wysoka) miały o 32 proc. niższe ryzyko zawału serca w porównaniu z kobietami, które spożywały je tylko raz w miesiącu lub rzadziej, nawet jeśli ich dieta była bogata w inne owoce i warzywa.

Borówka wspomaga wzrok

Lekarze zwracają też uwagę, że borówka stosowana jest pomocniczo w leczeniu zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Wyciąg z borówki pomaga siatkówce sprawniej przystosowywać się do zmiennego naświetlenia. Przyspiesza regenerację purpury wzrokowej, co przekłada się na lepsze widzenie po zmroku. Borówka jest stosowana w leczeniu ślepoty nocnej oraz osłabieniu wzroku związanego z nadwrażliwością na światło - przekonują lekarze. 

Wzmacnia naczynia włosowate w oku, dzięki czemu jest ono lepiej odżywione i ukrwione. Chroni to przed takimi schorzeniami oka, jak zwyrodnienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej oraz zaćma - dodają. 

(ph)

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowe odżywianie

Michał Dobrołowicz