Uprawiasz sport? Nie zapomnij o rozgrzewce!

Czwartek, 10 sierpnia 2017 (12:21)

Rozgrzewka, jako element treningu, jest często pomijana – co stanowi duży błąd. Poprawne rozgrzanie ciała przed wzmożoną aktywnością, nie tylko zmniejsza ryzyko kontuzji, ale też w znacznym stopniu poprawia efektywność ćwiczeń. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad i propozycję idealnej rozgrzewki, która sprawi, że z każdego treningu wyciśniesz jeszcze więcej!

Zmniejszenie ryzyka kontuzji

W czasie spoczynku mięśnie są skurczone, dlatego trzeba je rozruszać. To właśnie rozgrzewka sprawia, że są bardziej rozciągliwe, co poprawia szybkość ruchów, a przy tym pozwala uniknąć kontuzji. Dobra rozgrzewka zwiększa również elastyczność stawów i zapobiega skurczom mięśni.

Przygotowanie płuc i serca do wysiłku

Rozgrzewka, oprócz przygotowania naszych mięśni do treningu, ma również wpływ na pracę narządów. Sprawia, że płuca się rozciągają, a co za tym idzie, zwiększają się możliwości oddechowe organizmu. Zmęczenie staje się mniej odczuwalne, ponieważ łatwiej złapać nam oddech podczas wysiłku i szybciej wydalamy dwutlenek węgla.

Wpływ na efektywność ćwiczeń

Dobra rozgrzewka przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej i zwiększa wydajność organizmu podczas treningu. Ma również pozytywny wpływ na zdolność przyjmowania tlenu przez mięśnie, co z kolei poprawia szybkość oraz dokładność ruchów.

Pozytywny wpływ na układ nerwowy

Im wyższa temperatura ciała, tym szybciej przekazywane są impulsy nerwowe. Dlatego też właściwa rozgrzewka poprawia koordynację ruchów, wpływa na spostrzegawczość i poczucie równowagi. Dzięki temu zwiększa się techniczna poprawność wykonywanych ćwiczeń.

Jeśli ciało nie jest porządnie rozgrzane, to trening może być nieefektywny lub nawet niebezpieczny. Rozgrzewka nie zajmuje dużo czasu, wystarczy od 7 do 10 minut, a może zdziałać naprawdę dużo dobrego. Nie wiesz jakie ćwiczenia wybrać do przedtreningowego rozruszania? Oto nasz zestaw ćwiczeń, które świetnie sprawdzają się do różnych form treningowych.

Plan treningowy:

1.       Krążenie ramion,

2.       Krążenie przedramion,

3.       Wymachy rękoma w przód i w górę

4.       Krążenie nadgarstków,

5.       Krążenie stóp,

6.       Krążenie nóg,

7.       Nogi w rozkroku prostuj/ugnij,

8.       Nogi w rozkroku do boku,

9.       Nogi w rozkroku proste, ręce góra/dół.

(ag)

Artykuł pochodzi z kategorii: Ćwiczenia