20 tysięcy tzw. kopert życia trafi do mieszkańców Zielonej Góry. Będą oni mogli umieścić w nich najważniejsze informacje o swoim stanie zdrowia.

Specjalne koperty powinno się trzymać w lodówce. W razie potrzeby pogotowie właśnie tam najpierw zaglądnie.

W każdym tygodniu zdarza się wyjazd, gdy ktoś poczuł się źle, zdążył nas wezwać, ale już nie miał siły otworzyć drzwi. Wtedy są one wywarzane przez strażaków. Ratownicy wchodzą do mieszkania i tak naprawdę nie wiedzą co się stało - nie ma rodziny i o pacjencie nie wiemy nic - mówi lekarz zielonogórskiego pogotowia Robert Górski. Jego zdaniem dzięki kopertom życia, wszystkie niezbędne informacje o pacjencie będą znajdować się w jednym miejscu, m.in. to na jakie choroby przewlekłe cierpi, jakie zażywa leki oraz kontakt do najbliższych osób.

Od 15 stycznia koperty życia będą dostępne w gabinetach wszystkich lekarzy rodzinnych na terenie miasta. Taką kopertę może mieć każdy. Nie ma limitu wieku - podkreśla wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak.

Lekarze rodzinni zapewniają, że chętnie pomogą w umieszczaniu odpowiednich informacji, które powinny się znaleźć w kopercie życia. Paweł Mocny, lekarz POZ podpowiada, by w formularzu koperty nie pomijać żadnej naszej choroby przewlekłej, gdyż trudno jest przewidzieć jakie schorzenie może mieć znaczenie w przypadku udzielania nam pierwszej pomocy.

(mc)