Gowin: Jeszcze w tym roku pół miliarda złotych na badania biotechnologiczne

Środa, 27 grudnia 2017 (15:58)

Za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w budżecie na bieżący rok znalazło się pół miliarda złotych na badania biotechnologicze - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jarosław Gowin ogłosił utworzenie programu finansowania badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.

Minister Jarosław Gowin podziękował w swoim wystąpieniu premierowi za to, że za jego sprawą "jeszcze w tegorocznym budżecie znalazło się 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne".

Operatorem tych 500 mln zł będzie docelowo Europejski Instytut Technologiczny (...) we Wrocławiu, to on zapewni obsługę administracyjną, więc tutaj nie będą potrzebne żadne dodatkowe etaty, natomiast środki na badania, drogą konkursową przydzielone będą istniejącym już zespołom badawczym, funkcjonującym czy to w PAN, czy to na polskich uczelniach - zapowiedział wicepremier.

Jak zaznaczył, powołanie programu to "informacja, która w pierwszej kolejności ucieszy polskich pacjentów dlatego, że dzięki tym środkom powstaną polskie leki przeciw dwóm najważniejszym chorobom: przeciw chorobom serca i chorobom nowotworowym".

Ale to jest jednocześnie znakomita wiadomość dla polskich naukowców - dodał Gowin.

Ta inwestycja, inwestycja w badania nad nowoczesnymi lekami, ma też znaczenie gospodarcze, dlatego że te pieniądze będą inwestowane w polskie firmy i, co bardzo ważne, te badania będą komercjalizowane (...), a środki pozyskane z komercjalizacji będą wracały do instytutów, będą wracały do zespołów badawczych i będą przeznaczane na kolejne badania - mówił wicepremier.

Morawiecki: Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową

Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową. W Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tę zależność chcemy zmienić. Chcemy, aby leki były coraz tańsze i coraz częściej polonizowane - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał Instytut Badawczy, który ma powstać ma "szansę być taką bardzo nowoczesną organizacją dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

Morawiecki tłumaczył, że w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem - wskazał - w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków są to leki francuskie lub niemieckie.

(j.)

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

RMF FM/PAP