Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że w Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów, zawartych w tzw. "dopalaczach".

Użycie dopalacza z furanylfentanylem lub fentanylu odzyskanego z plastrów transdermalnych (przezskórne plastry przeciwbólowe), może doprowadzić do zgonu z powodu nagłego zatrzymania oddechu.

Jak rozpoznać osobę, która zażyła opioidy?

Osoba po użyciu opioidów w odróżnieniu od osób po użyciu psychostymulantów (preparatów pobudzających):

- ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,

- ma wąskie źrenice, bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,

- ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu.

Osoba po zażyciu opioidów musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Po pierwsze trzeba udrożnić drogi oddechowe i ułożyć taką osobę w pozycji bezpiecznej. Potem od razu wezwać zespół ratownictwa medycznego i zabezpieczyć funkcje oddechowe.

Na podstawie analizy Zespołu Oceny Ryzyka furanylfentanyl, obecny w takich "dopalaczach" jak: FU-F, Gumiś, i innych, został umieszczony na liście nowych substancji psychoaktywnych, niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka. W trakcie procedury umieszczenia na liście są również inne opioidy: cyklopropylofentanyl i U-47700 oraz benzylfentanyl, sprzedawany w Polsce pod nazwą handlową BUC, znaleziony u dwóch Polaków zmarłych w Wielkiej Brytanii.

(ag)