A Rh-, O Rh-, B Rh – tych grup krwi brakuje w stacji krwiodawstwa we Wrocławiu. Lekarze przyznają, że część krwiodawców wyjechała na ferie, ale pacjenci nie odpoczywają. Krwi nie można zbyt długo magazynować, stąd apel o regularną pomoc.

Woreczki z krwią (zdj. ilustracyjne) /Jakub Kamiński /PAP

Aktualnie są istotnie duże zapotrzebowania ze szpitali. Szczególnie na krew Rh ujemną. Cały czas przypominamy naszym krwiodawcom, że w okresie ferii pacjenci tych ferii nie mają. Grupa krwi każda jest ważna. Każdej krwi potrzebujemy - mówi Anita Wojciechowska-Chorębała z Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Krwi nie można długo magazynować. Koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania. Koncentrat krwinek płytkowych - w ciągu 5 dni.

Warto z wielu powodów. Warto dlatego, żeby pomagać, żeby odczuwać satysfakcję. Warto dlatego, że ta grupa, która jest potrzebująca niestety ciągle rośnie, więc pamiętajmy o tym, że im więcej komuś pomożemy, tym więcej tego dobrego do nas wróci - tłumaczy Wojciechowska-Chorębała.

Lekarze przyznają, że krwiodawców, który oddają krew po raz pierwszy, na szczęście przybywa. Są jednak okresy, gdy chętnych brakuje, a zapotrzebowanie nie maleje. Stąd apel o regularne zgłaszanie się do stacji.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Przed pobraniem warto się wyspać, odpocząć, a dzień wcześniej powinniśmy wypić około dwóch litrów płynów. Rano, przed wizytą w stacji powinniśmy zjeść lekkostrawne śniadanie. Oddanie krwi trwa ok. 10  minut.

We Wrocławiu krew można oddawać w stacji przy ulicy Czerwonego Krzyża 5/9 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.30 oraz w soboty od 7.30 do 12.00. Na pomoc czekają także oddziały terenowe w Głogowie, Legnicy, Lubinie, Wałbrzychu. Krew można oddać także w czasie specjalnych akcji wyjazdowych.


(mn)